Zelená Klíma

V rezidenčnom sektore prichádzame so Zelenou Klímou.

Zelená Klíma je zemeraná na domácnosti. Ponúkame obnoviteľné zdroje energie a udržateľné riešenia v oblasti vonkajšieho tienenia exteriérovými prvkami ako sú vonkajšie žalúzie, screenové rolety, markízy a bioklimatické pergoly. Exteriérovým tienením a jeho správnym používaním je možné znížiť interiérovú teplotu o 2-3 stupne celzia. Prečítajte si štúdiu o priaznivých vplyvoch vonkajšieho tienenia na energetickú bilanciu. Krátku teóriu o vonkajšom tienení najdete tu.

Ďaľšou nespornou výhodou zatienenia okien je, že sa zárovaň zníži aj potrebný inštalovaný výkon chladiaceho zariadenia – klimatizácie. Po odtienení slnečných okien Vám bude stačiť jedna klimatizácia do celého bytu. Tým že bude možné inštaloať klimatizáciu s nižším nominálnym výkonom ušetríte na zariadení, prevádzkových nákladoch, predĺžite chod klimatizácie s minimálnim zaťažením. Klimatizácia bude mať pri nižšom zaťažení vyššiu účinnosť, a v neposlednom rade si budete môcť užiť tichosť klimatizácie. Odporúčame A+++ klimatizácie. Klimatizáciou sa dá aj vykurovať, pozrite si naše A+++ klimatizácie vhodné aj na vykurovanie. V zásade ide už o tepelné čerpadlo vzduch – vzduch.

V oblasti tepelných čerpadiel odporúčame v prvom rade kvalitné zateplenie domu, alebo bytovej jednotky. Zníži sa tak porebný inštalovaný výkon tepelného čerpadla. tým pádom sa zníži aj obstarávacia hodnota a skráti sa návratnosť tepelného čerpadla. Kvalitným zateplením a energetickou nenáročnosťou objektu sa zvýši aj tepelný komfort. Bude Vám stačiť nižší výkon tepelného čerpadla. Snažime sa odporúčať tepelné čerpadlá s prírodným chladivom R290. Tepelné čerpadlo využíva obnoviťeľné zdroje na vykurovanie, ohrev TÚV a aj chladenie. V zásade s tepelným čerpadlom dokážete usporiť 2/3 elektrickej energie v porovnaní s elektrickým praimotopom(elektrokotlom, elektrickým podlahovým vykurovaním, infrapanelmi).

Správne navrhnutou, optimalizovanou fotovoltikou v kombinácií s virtuálnou batériou vieme dosiahnuť úsporu na elektrine cca 50%. Snažíme sa optimalizovať inštalovaný výkon na zaistenie čo najkratšej návratnosti forovoltaickej elektrárne. V neposlednom rade dbáme na čo najlepšie umiestnenie a orientáciu fotovoltaických panelov, kvalitné komponenty, ochranu proti nárazom vetra a úderu blesku. Najčastejšie používame striedače a optimizéry SolarEdge. Optimizéry sú nutné pri rôznej orientácií fotovoltických panelov alebo čiastočnom zatienení čo i len vzdušným elektrickým vedením alebo komínom.

Slnečné termické kolektory na ohrev teplej úžitkovej vody TÚV vám tiež vedia znížiť náklady za energie. Používame rokmi overené kolektory slovenského výrobcu Thermo/Solar. V zásade sa účinnsť solárnych kolektorov pohybuje nad 80% a asi neexistuje účinnejší spôsob využitia slnečnej energie. Tak isto dbáme na optomalizáciu výkonu, orientáciu solárnych panelov na zaistenie čo najkratšej návratnosti solárneho ohrevu vody.

Vo veľmi dobre zateplenom objekte by tepelné straty vetraním predstavovali už značnú časť tepelných strát. Núteným vetraním s rekuperáciou energie je možné tieto straty výrazne znížiť. Rekuperácie sú vhodné aj do starých domov pretože v prevedení s hlinníkovým alebo plastovým výmenníkom dokážu znižovať vlhkosť vzduchu. Samozrejme v suchých novostavbách je to nežiaduci jav, v tomto prípade odporúčame a dodáme jednotku s entalpickým výmenníkom. Táto rekuperačka dokáže okrem výmeny tepelnej energie prenášať a vlhkosť vzduchu.

Toto všetko realizujeme na zníženie energetickej náročnosti budov a v neposlednom rade na zníženie produkcie CO2 pri výrobe elektrickej energie alebo spaľovaní fosílnych palív. Aj takto chceme preispieť k CO2 neutralite.

Sphärisch s.r.o. a Zelená Klíma

Navštívte náš e-shop ZelenaKlima.sk a nájdete našu kompletnú ponuku zariadení a služieb v rezidenčnej oblasti.